Mutluluk

Sevgili Dostlar,

Bu hafta Bayram haftasıydı umarım herkesin bayramı iyi geçmiştir. Bayramla ilgili kutlama mesajımı yine Facebook da olan “Yaşam ve İlişkiler Koçu Haluk Gültekin” sayfamda paylaştığımdan burada ayrıca yayınlamadım. Bu gruptaki dostlarımın neredeyse tamamı o sayfayı da takip ettikleri için tekrar olmasın istedim.

Bu hafta herkes birbirine telefonlar açarak mesajlar yollayarak “Mutluluklar” diledi, tek kelimede saklanan çok kapsamlı bir dilek. Ben de bu haftaki sohbetimizde bu kelimeyi biraz daha açmayı düşündüm. Mutluluk kelimesi ne içeriyor bir bakalım isterseniz.

Mutluluk bildiğiniz gibi bir duygudur bu duygunun oluşmasına da vücudumuzun salgıladığı “serotonin” isimli bir hormon sebep olur. Bu hormonun salgılanma mekanizması peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates gibi içinde triptofan bulunan gıdalar alınması sonucu dışarıdan da tetiklenebilir. Ancak genel olarak bu tetiklenme vücudumuzun içten salgıladığı başka hormonlarla gerçekleşir.

Temel ihtiyaçlarımızdan uykuyu bedenimizin gereksinimi kadar bir süreyle yaşayabildiysek uyandığımızda beynimizin salgıladığı hormonlarla “serotonin” düzeyimiz yükselir ve kendimizi mutlu hissederiz.

Yine temel ihtiyaçlarımızdan olan beslenme konusunda doyuma ulaştığımız zaman benzer bir zincir etkiyle “serotonin” düzeyimiz yükselir ve yine kendimizi mutlu hissederiz.

Aynı etki yine temel ihtiyaçlarımızdan biri olan cinsel doyumda da gözlemlenebilir. Beynimizin yaydığı ödüllendirme hormonları “serotonin” düzeyimizi bizi mutlu edecek seviyeye çıkarır. Kaldı ki cinsel hormon düzeyimizin yüksek olduğu dönemlerde mutlu, canlı, coşkulu olmamızın temelinde de bu serotonin yüksekliği vardır. Kadında aylık periyodlarda yaşanan gergin, mutsuz, huzursuz dönemin baş sorumlusu düşen östrojen seviyesinin serotonin seviyesini de aşağı çekmesidir.

Zaten yapılan deneyler göstermiştir ki kişiyi mutsuzluğa, huzursuzluğa, agresif olmaya iten başlıca sebep bu üç temel ihtiyacının giderilmesinden alıkoyulmasıdır.

Tabi ki bizi mutlu eden sadece doğrudan bu temel ihtiyaçlarımızın tatmin edilmesi değildir. Uzun zamandır özlediğimiz ve görme ihtiyacı duyduğumuz bir kişiyle karşılaşmak da bizi mutlu eder. Yaşam standartımızı yükseltmeye yarayacak bir maaş artışı haberi de bizi mutlu eder. Arabamızı veya televizyonumuzu yenilemek de bizi mutlu eder. Bunlar da temel olmasalar da ihtiyaçlarımızdır.

Sonuç olarak görüyoruz ki aslında mutluluk ihtiyaçlarımızın karşılanmasıyla oluşan bir hormon düzeyi artışıdır. Bu hormon düzeyi yükseldiği zaman bizi daha neşeli, daha canlı ve coşkulu yapmaya yaradığı gibi aynı zamanda daha sağlıklı olmamızı da sağlar. Serotonin hormon düzeyi yükseldiği zaman vücudumuzda tansiyon ve şeker seviyesini normale çektiği gibi kalp ritmini de düzene sokar yani sağlığımızı da korur.

Sonuç olarak bir kişi bize mutluluk dilediği zaman yaşantımızdaki tüm ihtiyaçlarımızın da giderilmesini, sağlığımızın da düzelmesini dilemiş oluyor. İşte bunun için yazımın başında tek kelimede saklanmış çok kapsamlı bir dilek dedim. Kendisi küçük ama içeriği çok büyük bu dileğin de dileyen kişinin de kıymetini bilelim istedim.

Hepinize mutluluklarla dolu bir ömür diliyorum.

En içten sevgilerimle

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin