Cinsellik Üzerine Sohbet – 2

Sevgili Dostlar,

Geçen hafta bildiğiniz gibi cinsellik üzerine bir sohbet yaptık daha doğrusu yaptım. Bu güne kadar yayınlamış olduğum toplam 32 haftalık sohbet yazısı arasında en az okunan ve en az ilgi gören maalesef bu yazı oldu.

Sebebi ne olabilir diye düşündüğümde üzülerek görüyorum ki bu konuların konuşulması, üzerinde fikir yürütülmesi toplumumuzda hoş karşılanmıyor.

1974 yılında Brüksel Üniversitesi Psikoloji fakültesinde resmi olarak lisansüstü (master) konularından biri olan bu konu 2015 Türkiye’sinde konuşulamıyor bile.

Ülkemizde bu konu sadece yaşanılabilir bir konu olarak algılanmakta üzerinde konuşulması ise içinde bulunduğumuz sosyal çevreye göre ya günah ya da ayıp olarak vasıflandırılarak engellenmektedir.

Ben sadece gelen birkaç talep doğrultusunda bu geniş konuya hiç değilse ucundan dokunup geçmek istemiştim ama ülkemin genel gerçeğiyle burada da karşılaştım.

Oysa görüyoruz ki üzerinde konuşulmadığı, sadece yaşandığı zaman pek çok ailenin felaketi olabiliyor bu konu.

Sadece kendi kültür çevremizde sonuçları değerlendirmek ülkenin büyük bir çoğunluğunun oluşturduğu bir alt kültür seviyesini yok saymak ülkenin gerçeğiyle yüzleşmemek oluyor tabi ki.

Üstünde konuşulabilseydi, birbirimize neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatabilseydik eğer:

Mani olabilir miydik acaba gerdek gecesi başarısız olduğu için kendini asan gence.

Mani olabilir miydik acaba bakire çıkmadı diye gencecik yeni eşini öldüren delikanlıya

Mani olabilir miydik acaba tüm yetişme döneminde konudan uzak tuttuğumuz, evlenince her şeyi kocandan öğrenirsin dediğimiz ve sonuçta kocasının hiçbir şey bilmemekle suçlayıp kasabadaki pavyona giderken evde bebekleriyle kalan genç gelinin yalız ve umutsuz bırakılmasına

Mani olabilir miydik acaba dizinin seviyesinde etek giydiği ve yanında erkek olmadan evine yalnız döndüğü için minibüste tecavüz edilip katledilen kızımızın ölümüne

Mani olabilir miydik acaba gözünü dikip bakmaktan kendisini alıkoymak yerine baktığı yeri örtülere sarmaya çalışan yobaza

Tabi ki mani olurduk ama biz konuşmamayı seçtik.

Ben de bu ortak eğilime uyarak bundan böyle bu grup içinde bu konularda sohbet yapmayacağım.

Gelecek hafta daha farklı bir konu ile sohbet etmek üzere hepinize en içten sevgilerimi sunuyorum.

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin