Sınav Kaygısını Nasıl Yeneriz

Değerli Anne ve Babalar biliyorum ki çocuğunuz sınava hazırlanırken sizler de onlarla birlikte aynı yoğun heyecanı yaşamaktasınız ama sizler yaşamışlığınız oranında bu heyecanla olabildiğince başa çıkabilirsiniz. Çocuğunuz sizinle aynı deneyime sahip değil o bu heyecanın içinde kendini yalnız ve çaresiz hissedebilir. Bu yüzden sizden ricam onların heyecan düzeyini artırıcı şekilde bir büyük başarı beklentisi yansıtmayın çocuklarınıza. Sınavın tabi ki önemli olduğu ama Dünyanın sonu da olmadığını hissettirmeye çalışın. Bu tutumunuzun benzerini lütfen aile çevrenizdeki diğer büyüklerden de isteyin.

Çocuğunuz girdiği sınav kaygıları içinde ne kadar yeterince çalışıyor olsa bile gün yaklaştıkça kendini yetersiz, donanımsız hissedecektir. Burada oluşan öz imgeyi değiştirebilmemiz için ona olumlu bir cümle oluşturtmamız gerekir. “Ben kesinlikle bu…….sınavında başarılı olacağım” bu cümleyi tekrarlamasını da sık sık hatırlatalım. Bundan daha etkilisi olumlu üç sıra cümlesidir. Örnek olarak: “Ben çok iyi hazırlandım”

“Ben heyecanımı kontrol edebiliyorum”

“Ben kesinlikle başarılı olacağım”

Çocuğunuz bu üç cümleyi içine sindirir ve sınav anına kadar aklına geldikçe tekrarlarsa başarılı olma olasılığı tahmin edemeyeceğiniz kadar yükselecektir.

Sınavdan önceki gece çocuğunuza kaygılanmaması gerektiğini hissettirin rahat olmaya çalışın o da rahatlayacaktır. Sakin akışlı bir film seyretmesi iyi gelebilir. Sevdiği bir yemek yemesi de morali üzerinde olumlu etki yaratacaktır. Daha önce denememiş olduğu değişik bir yemek yememesine dikkat etmenizi de özellikle tavsiye ederim. Alışık olduğu yatma saatinden evvel yatırmaya gayret etmeyin büyük olasılıkla uyuyamayacaktır.

Sınav sabahı çocuğunuzun mutlaka bir şeyler yemesini sağlayın küçük bir dilim reçelli ekmek bile yeterli olabilir. Hiçbir şekilde ders tekrarı yapmasına veya kitaplara göz atmasına izin vermeyin aklını karıştırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Sınav öncesi çocuğunuzun heyecan veya kaygı düzeyinde yükselme hissederseniz basit bir nefes egzersizi yaptırın. Derin nefes alacak tamamen verecek tekrar derin nefes alacak sonra birkaç normal nefes ve tekrar iki derin nefes uygulaması yapılıp bitirilecek şekilde uygulatabilirsiniz.

Duymakta olduğu heyecan ve uyarılmışlık halinin tamamen giderilmesi gerekmediğini kontrollü bir heyecanın başarımıza yardımcı bile olabileceğini anlatmaya çalışalım ki heyecan duymaktan korkup kaygıya kapılmasın.

Sınava girerken son olarak soru kağıdına tamamen rahat ve kendinden emin olduktan sonra bakmasını tembih edin. Yanına küçük bir şeker vermeyi ihmal etmeyin yüksek stres şeker yakımını da yükseltecektir.

Sonuç olarak size düşen en büyük görev çocuğunuza bu sınavın sadece iyi bir okula girmesi için yapılan bir sınav olduğunu bunun sizin ona olan sevginizin sınavı olmadığını sonuç ne olursa olsun sizin onu hep seveceğinizi hissettirin. Unutmayın ki çocuklarımızın yaşamakta olduğu bu büyük heyecan ve kaygı hem bizim onlara yüklediğimiz sorumluluk duygusundan hem de başarısız olduğu takdirde bizim gözümüzde değer kaybetme korkusundan kaynaklanmaktadır.

Hepinize sınav sonrasında yaşayacağınız büyük bir başarı duygusu ve mutluluklar dilerim.

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

 instagram: m.halukgultekin