Hobilerimiz 1

Sevgili Dostlar,
Bu hafta sohbet yazım olarak 4 Mevsim Bahçeşehir dergisinde yayınlanmış olan “Hobisi olmayan toplum AVM ye gider” başlıklı röportajımın birinci yarısını paylaşıyorum. Uzun olan bu röportajın ikinci yarısını da gelecek hafta paylaşacağım.
Soru cevap formatını bozmadan sunuyorum.

1.Sizce hobi nedir?

Hobi sözlük tarifinde “Yapılması gerekli veya zorunlu olmayan, kişinin kendi mesleği dahilinde veya haricinde genellikle boşta kalan zamanları değerlendirme amacıyla yapılan yetenek ve beceri geliştirici oyalayıcı iş”  olarak vasıflandırılıyor. Bu tarife kısmen katılıyorum ama bence hobi sadece boş zamanları değerlendirme aracı olmadığı gibi yetenek geliştirme gibi bir işlevi de yoktur, olsa olsa yeteneği keşfetme işlevi olabilir.

 2­.İnsan hayatında ve psikolojisinde hobilerin yeri nedir? Hobinin insanlar üzerindeki faydaları veya etkileri nelerdir?  Hobisi olmayan insanlar mutsuz olur mu? Neden? Etrafımızda mutlu görünen ama mutsuz olan birçok insan var. Sizce hobilerin mutlulukla bağlantısı var mı?

İnsan sadece sevdiği, gönül verdiği bir işi yaparken mutlu olur oysa büyük bir çoğunluğumuz sevdiğimiz işi yapamıyoruz sadece yaptığımız işi sevmeye çalışıyoruz. Sevebilmek için de kazanılan paranın yüksekliği, elde edilen itibar, kazandığımız güç ve otorite gibi unsurları kendimizi motive etmek için kullanıyoruz. Yapmayı sevdiğimiz iş ise bazen asli haliyle bazen de sembolize edilmiş haliyle “Hobi” miz olarak ortaya çıkıyor. Yaşantımızın bir yerinde gerçekleştirmeyi başarırsak tabi ki bizi mutlu ediyor. Bu mutluluğun farklı sebepleri vardır. Birinci sebebi: Çoğu zaman “Hobi” yetenek geliştirici değil tam aksine yeteneklerimize son derece uygun olduğu için seçtiğimiz bir uğraş olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında yeteneği olan ve dolayısıyla becerdiği bir uğraş tabi ki kişiye başarı ve dolaylı olarak da mutluluk hissi verecektir. İkinci sebebi ise: Çoğumuz hobilerimizi tam gün uygulamaya aktif iş hayatımız bittikten sonra başlarız tam kendimizi işlevsiz başarısız hissettiğimiz bir dönemde sevdiğimiz başardığımız bir işi yapmak tabi ki bizi mutlu edecektir. Gördüğümüz gibi burada paranın, itibarın, otoritenin getireceği ikincil itici güçlere gerek kalmamıştır başarı ve sevilen işin yapılması yeterli doyumu sağlamış olacaktır.

Hobisi olmayan insan yoktur ama çoğumuz sahip olduğumuz o keyifli uğraşın, o yeteneğimizin hobi olduğunu bilmiyor olabiliriz. Bunun getirdiği sonuç ise sadece nafaka kaygısıyla yapmakta olduğumuz iş, kendimizi kandırdığımız motivasyon unsurları ve tekdüze hayatımızla baş başa kalmak olacaktır ki bu da tabi ki bizi mutsuz edecektir.

3.Hobi edinmenin yolları nelerdir? Bir hobimiz olmasını istiyorsak seçerken nelere dikkat etmeliyiz ya da nasıl seçmeliyiz?

Hobimizi seçerken en önemli iki kriter vardır biri yapmaktan gerçekten zevk alacağımız bir uğraş bulmak ikincisi de bu uğraşa yeteneğimizin olup olmadığını iyi ölçümlemek.

Daha önce söylediğim gibi bazen yapmayı seveceğimiz işi bire bir yapmamız imkansız olabilir, böyle durumlarda bu işin sembolize edilmiş haliyle de yetinebiliriz burada tabi ki biraz hayal gücüne ihtiyaç duyarız. Çocukluğundan beri mimar olmayı istemiş ama hayatın sürüklediği yoldan ilerleyerek bambaşka bir işle geçimini temin etmiş olan kişi nihayet iş dünyasından ayrılıp boşta kaldığında “bu yaştan sonra nasıl mimar olurum” umutsuzluğuna kapılmak yerine maket binalar evler yapmaya başlayabilir bilgisini yeteneğini ve hevesini bu yolda kullanabilir. Bunu gerçekleştiren kişiler tanıyorum tıpkı psikiyatr olamamış ama sonunda yaşam koçluğu yaparak hayatındaki boşluğu dolduran kişiler gibi J

4.“Valla para var da mı hobimiz yok, o da masraflı iş” diye düşünen bir kitle olduğunu biliyoruz. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Parayı gerektiren hobiler olduğu muhakkak. Alplerde kayak yapmak, uçak kullanmak, okyanusta balık avlamak veya kendi uçağıyla Dünya turu yapmak gibi bir hobiniz varsa bunları hayata geçirebilmek için ciddi anlamda bir paraya ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda bu hobilerinizden vaz geçmeniz mi gerekir. Hayır, vazgeçmeyin onları kendi boyutlarınıza indirgeyerek uygulamanız daima mümkündür. Bazılarının uygulama yerini bazılarının da uygulama şeklini değiştirmek size bu hobilerinizi yaşatacaktır. Kayağı veya balığı ülke sınırları içine almanız, Dünya turunu tarifeli seferlerle yapmanız, uçağı simülatörde kullanmanız bu hobilerinizin masrafını bütçeniz dahiline çekebilecektir. Yeter ki vazgeçmeyin J

5.“Hobi, arkadaşsan arkadaşlığını, sevgiliysen sevgini, aileysen aile bağlarını korur, yaşatır, güçlendirir” cümlesi sizce doğru mu?

Evet doğru. Birincisi eğer sözünü ettiğimiz hobi arkadaşlar veya aileyle paylaşılan bir hobiyse aynı hedefe yönelik hareket ediyor olmanın aynı amaç ve mutluluğu paylaşmanın getireceği kuvvetli sempati her iki grupla da bağları koruyup güçlendirecektir. Yok, eğer aile ve arkadaşlarla paylaşılmıyorsa konuyla ilgilenen yeni arkadaşlar bulunmasına ilave olarak hobimizi uyguluyor olmamızın getireceği mutluluk ve öz güven duygusu bizi ailemize ve eski arkadaşlarımıza karşı daha uyumlu daha anlayışlı daha sevecen hale getireceğinden bu bağları da tabi ki güçlendirecektir.

Gelecek hafta devamında birlikte olmak üzere hepinize güzel bir hafta dilerim.

En içten sevgilerimle

Haluk Gültekin
Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin