Sevgililer Günü

Sevgili Dostlar,

Bu hafta da sizlere hitap etmek için her hafta kullandığım bir sözcüğü mercek altına almak ve üzerinde birlikte düşünmek istedim bu sihirli sözcük “SEVGİLİ”sözcüğü. Gün içinde belki de en fazla kullandığımız sözcüklerden biri bu.

Önce kelimenin anlamına bakalım isterseniz. Bu sıfatın özü “Sevgi” kelimesidir. Üzerine sevgi yüklenen kişi veya eşyanın sevgimizi barındırdığını veya taşıdığını ifade eder. Boyalı tahta veya aynalı duvar örneklerinde olduğu gibi.

Bu sıfatı bu denli sıkça kullanmamız çevremize sevgiyle veya sevgi dolu baktığımızı göstermektedir bu da böylesine düşmanlıklarla dolu bir Dünya için oldukça umut verici bir durumdur. Başına geldiği isimlere sevgi yükleyen bu sıfat böylece çevremizde bir sevgi paylaşımı yaratmaktadır. Sevgi paylaştıkça artan bir kavram olduğundan bu paylaşım toplumdaki sevgi düzeyini de yükseltecektir.

Bu hem faydalı hem de hepimize hoş gelen sıfatın sonuna “m” harfi geldiğinde “SEVGİLİM” olur. Buradaki “m” harfi aslında“benim” anlamını getirir. Buradaki sahiplenme çevremdeki tüm sevgililer arasında bana ait hissettiğim tek sevgili sensin demektir. Kişinin en sevdiği, mutlu etmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadığı ve en çok önem verdiği kendisidir. Doğal olarak en kıymetli varlıkları da kendisine ait olarak hissettiği varlıklardır. Sevdiği kişiyi sahiplenmesi onu da bu en kıymetli varlıkların arasına sokması anlamını taşır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta bu sahiplenmenin kıymetli varlık olma sınırlarını aşmamasıdır. Daha önceki sohbetlerde de belirttiğim gibi sahiplenme hissi boyut değiştirip mülk edinme tarzına dönüşürse bu sevgili kişinin bağımsız düşünme ve hareket etme imkânları kısıtlanmış olacaktır ki bu da ona bizim dışımızda bir hayat hakkı tanımamaktır.

En kıymetli varlıklarımızdan biri anlamını taşıyan bu sözcük nedense yaşamımızın ilerleyen dönemlerinde değişikliklere uğrar. Nişanlandıktan sonra nişanlım, evlendikten sonra eşim şeklini alır. Oysa sadece işlevsel tariften öteye geçemeyen bu kelimelerin hiçbiri sevgilim kelimesi kadar anlam yüklü değildir. Nasıl ki doğdukları zaman “yavrum” dediğimiz çocuklarımıza verdiğimiz bu güzel payeyi onlar elli yaşına da gelseler değiştirmiyoruz “sevgilim” payesi de geri alınmamalıdır. Erkekler daha çoğunlukla olmak üzere, toplumumuz bu güzel kelimeyi daha çok evlilik öncesi döneme veya genç âşık dönemine ait olduğunu sanmakta ve daha ciddi bir paye olarak düşündüğü diğer kelimeleri kullanmayı tercih etmektedir. Tabi unutmamamız gereken bir başka nokta da toplumumuzun bir bölümünde severek evlenmek günümüzde bile hafiflik hatta ayıp sayılmaktadır. Bu nedenle evlenmeden önce hiçbir dönemde sevgili olamamış bir çift için bu kelimeyi kullanmak zor olacaktır. Onlara da önerim başlangıçta bu fırsatı bulamamış olsalar bile birbirlerini tanıdıkça, sevdikçe birbirlerine bu payeyi vermeleridir. Sonuç olarak sadece flört seviyesinde de olsak, sözlü veya nişanlı da olsak, evlenip boyumuz kadar çocuklara da sahip olmuş olsak yine de sevdiğimiz kişi “Sevgilimizdir” bunu hiç unutmayalım.

Sevgililer gününün tamamen ticari bir gün haline geldiğini ve insanları çeşitli uyarım sistemleriyle bir hediye alma yarışına soktuğunu bütün kalbimle kabul ediyorum. Her yıl daha büyük, daha pahalı bir hediye alma yarışına uzun yıllardır girmediğim gibi sizlere de yarış dışı kalmanızı öneriyorum.  Ancak bu güzel günün hediye yarışına girmeksizin kutlanması gereğine de yine bütün kalbimle inanıyorum. Pek çok dostumun bu durumda böylesi önemli paye verdiğimiz kişiye yılda bir gün mü ayıracağız yeterli mi olacak diyeceğini sanıyorum. Unutmayalım ki biz sadece o günü vermiyoruz tüm yılı 365 günü veriyoruz sevgilimize, o gün sadece yeni başlayacak bir sevgili yılının ilk günü olduğu için kutluyoruz. Tıpkı yeni yılı kutlamak için yılın tüm günlerini kullanmayıp sadece başladığı günü kutlayarak tüm yılın o mutluluk içinde geçmesini umduğumuz gibi sevgili yılının da ilk gününü kutlayarak tüm yılın sevgi dolu geçmesini umuyoruz.

Hepinize sevgilinizle mutlu, uzun ve sevgi dolu bir “Sevgili” yılı diliyorum.

Sevgililer gününüz kutlu olsun.

Haluk Gültekin

Yaşam ve ilişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin