Benim Balonlarım Vardı..

Sevgili Dostlar,

Bu hafta sohbetimizin konusu balonlar olacak. Bu gün duyduğumuzda gülümsememize sebep olan bu şirin renkli nesneler unutmayalım ki çocukluğumuzun en kıymetli varlıkları arasındaydı. Rengârenk pırıl pırılcoşku dolu balonlarımız oldu. Bizi o denli çeken acaba bu güzel renkleri miydi, topa benzemesine rağmen toptan daha hafif olup küçük ellerimizle oynayabilmemiz miydi, yoksa kolaylıkla uçuyor olmasındaki hürriyet duygusu muydu bilemiyorum. Sebep her ne olursa olsun sahip olduğumuzda bizi mutlu ettiler. O günlerde gece yanıma koyup yattığım balonumun sönüp sönmediğini kontrol etmek için uyanışlarımı hala hatırlarım.

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir nokta var. Bildiğiniz gibi her gün sosyal medyada farklı saatlerde üstünde çeşitli felsefe sloganları yazılı resimler paylaşmaktayım. Bu resimlerden en fazla ilgi ve beğeni alanlar üzerindeki slogan ne olursa olsun balonlarla hazırlanmış olanlar. Demek ki balonların özel yeri pek çok kişinin hayatında yer almakta. Büyük ihtimalle o günlerimizin bir anlamda oyuncağı sayılan bu nesne biz büyüdükçe gözlerimizde farklı bir anlam kazandı. Her biri ayrı rengi veya deseniyle önümüzdeki yaşamın içinde ulaşmak istediğimiz farklı hayalleri temsil ediyor olabilir. Belki de onun için bazen içimizden küçük bir dilek tutarak saldık onları gökyüzüne.

Evet, sevgili Dostlarım buraya kadar olan sohbetimizde belki de balonlara fazla bir anlam yükledik ama kesin olan şu ki elimizde onlarca, yüzlerce renkli balonun ve onların simgelediği hayallerin ipini tutarak başladık yaşam yürüyüşüne. Bugün o resimlerdeki balonlar o günlerimizi temsil ettiği için bizim ilgimizi bu kadar çekiyor ve içimize bu coşkuyu veriyor.

Bu yürüyüşün ilk yıllarında aklımız hep bu balonlarda olduğundan başımız yukarıya dönük yürürdük hem balonlarımızın verdiği gururdan hem de gözümüz balonlarımızda olduğu için. Yıllar geçtikçe yürüdüğümüz yollar sarplaştı, engebeler ve çukurlarla dolu bir yürüyüş haline geldi. Takılıp düşmeme ve doğru zamanlama ile yürüyebilme kaygılarının sonucu çoğumuz bir daha başımızı kaldırıp balonlarımızın hala tepemizde olup olmadığına bakmayı akıl edemedik.

Yıllar içinde balonlarımız temsil ettikleri hayallerimizden kiminin imkânsız oluşu, kimine bir türlü ulaşamıyor olmamız, kiminin de artık hedefimiz olmaktan çıkmış olması sonucu birer birer uçtular elimizde sadece sıkı sıkı tuttuğumuz ipleri kaldı. İşte o anda başımızı yukarı kaldırıp baktık ki iplerin çoğunun ucu boş dolu olanlar da renkleri solmuş birkaç balon. Hepimizin tepkisi aynı oldu

“Benim balonlarım vardı”

Artık yoklar geçmiş olsun.

Yolun yarısını geçmiş olan dostlarıma önerim giden balonlarınızın yerine yenilerini bulun hem de hemen. Elinizde hala sıkı sıkı tuttuğunuz eski balonların iplerini bırakın o ipler sizi kaybolan eski balonların, artık asla gerçekleşemeyecek hayallerin boş hüznüne sürükler. Her gün insan ömrüne benzer sabah ömrün çocukluğu, akşam yaşlılığıdır her sabah kalktığınızda yeni hayaller yeni hedefler bulun yaratın ve gün öğleden sonraya ulaşmadan gerçekleştirmeye çalışın bu hedeflerinizi ve hayallerinizi. Ertesi sabah yine yılmayın yenilerini oluşturun. Her gün kendinize sorun kısa vadede gerçekleştireceğim hedeflerim var mı, uzun vadede gerçekleştireceğim hedeflerim var mı diye. Yoksa hemen işe koyulun yeni hedeflerin yeni hayallerin peşine düşün.

Henüz yolun yarısına gelmemiş olan dostlarıma önerim de balonlarınızın kıymetini bilin. Sönmüş olanları üşenmeden şişirin, rengi solmuş olanları vakitlice daha canlı daha parlak olan yenileriyle değiştirin. Engel olamadığınız kaçanlar varsa hemen yerlerine daha büyüklerini koyun. Gözünüz balonlarınızda başınız hep yukarıda yürüyün önünüzdeki çukura takılacak olmanız sizi korkutmasın elinizdeki balonlar sağlam oldukça siz her çukurdan kurtulursunuz.

Başınız hep yukarıda olarak hayallerinizle gurur duyun ve daima başınızı yukarıda tutacak gurur verici hayaller kurun.

Hepinize çok renkli, canlı ve parlak balonlarınızla hayat yolunda başarılı ve mutlu bir yürüyüş diliyorum.

En içten sevgilerimle

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin