Stresin Kaynağı

Sevgili Dostlar,

Bu hafta da yine çoğumuzun dert yandığı bir sorundan stres den söz etmek istiyorum. Aramızda stresi tatmamış yaşamamış kimse yoktur onun için nasıl yaşandığını hepimiz biliriz. Bize bu olumsuz duyguyu yaşatan sebep her ne olursa olsun sonuçta beynimiz bir tehlike veya bir telaş algılaması yapıyor ve bedenimizde başta adrenalin ve şeker salgılanması ile başlayan pek çok hormon salgılanmasını tetikliyor. Beyin stres anında vücuda savun ya da kaç emri verdiğinden salgılanan bu hormonlar vücutta enerji birikimi oluşturuyor bu enerji sadece kaslarımızın kullanımına sunuluyor. Hatta lüzumsuz enerji tüketimi olmasın diye o arada sindirim sistemi bile duruyor. Eğer gerçekten içinde bulunduğumuz durum savunmayı ya da kaçmayı gerektiriyorsa sorun yok enerjimiz hazır ancak çoğunlukla sosyal yaşantımızın içinde bu enerjiyi bu yolla tüketme şansı bulamıyoruz. Kaslar aldıkları bu enerjiyle boşa kasılma yöntemini seçiyorlar ve biz bazı dostlarımızın sıkça kullandıkları terimde olduğu gibi “tel tel geriliyoruz”. Vücudun bu gerginliği heyecan düzeyini yükseltiyor beyinden gelen emir yenileniyor ve biz bir stres sarmalının içine giriyoruz.

Düzenli spor yapan dostlarımız oluşan bu adrenalin ve ilave şekeri spor yaparak yakacakları için bu sarmalın içinde uzun süre kalmayacaklardır. Anlık olarak kurtulmanın yolu da gevşeme teknikleridir. İçinde bulunduğunuz durum spor yapmaya hatta o ortamı terk etmeye elverişli olmayabilir eğer bu teknikleri biliyorsanız sorunu çözebilirsiniz. Bu tekniği kabaca özetleyecek olursak stres anında öncelikli olarak kasılan kol, bacak, karın, alın kaslarınızı sakin bir ortamdayken kasıp gevşeterek kasılı ve gevşek halleri arasındaki farkı görmeniz böylece kasıldıkları anda bunu fark ederek gevşetmenizden ibarettir.

Başımızı böylesine dertlere sokan stresin kaynağı geçici veya kalıcı olabilir. Yukarıda bahsettiğim çözüm tabi ki geçici, ani bir stres kaynağı için geçerlidir. Kalıcı veya uzun vadeli stres kaynakları için daha radikal çözümler oluşturmamız gerekecektir.

Birkaç gün önce sosyal medyada paylaştığım bir sloganda “Stres burada olmanıza karşı orada olmak istemenizden kaynaklanır” diyordu. Evet, bence de büyük oranda doğru bir söz. İsterseniz şöyle açalım.

Çok sıkıcı bir ortamda bir konferans dinliyorsunuz, orada bulunmaya mecbursunuz oysa orada bulunmak istemiyorsunuz bulunmak istediğiniz yere gitmek imkânınız da yok hoş geldin stres J

Tatildesiniz, çoluk çocuk herkesin keyfi yerinde, otel rezervasyonunuzun bitmesine daha günler var. Birden işyerinizden arıyorlar harika bir iş teklifi için yıllardır temas kurmaya çalıştığınız şirketin sizinle acilen görüşmek istediğini söylüyorlar. Aileye uzun zaman önce sözü verilmiş olan bu tatili kesip dönemiyorsunuz ama aklınızda olmak istediğiniz yer işyeriniz yine hoş geldin stres J

Gördüğümüz gibi bu iki örnekteki ortak nokta bulunduğumuz yerin de bulunmak istediğimiz yerin de fiziksel ortamlar olması. Bu nedenle kısıtlı bir süre sonra istenilmeyen ortamdan istenilen ortama geçiş sağlanabilecektir.Ayrıca bu örneklerin ikisi de ani, beklenmedik ve süreli streslerdir ve yukarıdaki çözümlerle de halledilebilir.

Gelelim başka bir örneğe, bulunduğunuz sosyal ve ekonomik düzeyden mutlu değilsiniz sizi mutlu edecek düzeylere ulaşmanız da en azından uzunca bir süre olanak dâhilinde değil. Bu durumda bulunduğunuz düzeyden bulunmak istediğiniz düzeye geçişinizin süresi kadar bu stresi yaşarsınız. Bu süre çoğu zaman uzun olduğundan yapılması gereken tek şey bulunduğunuz düzeyle uyum sağlayabilmenizdir. Bunun için de öncelikle içinde bulunduğunuz şartları doğru değerlendirmeniz ve ulaşılması zor olacak düzeyleri hayal etmemeniz aynı zamanda bulunduğunuz düzeyi de daha gerçekçi bir bakış açısıyla görerek bunun değişmesinin bir zaman alacağını kabullenerek telaş etmemeniz gerektiğini kabullenmeniz gerekir.

İster geçici,  ister kalıcı bir kaynağa dayansın stres yaşantımızın kalitesini daima olumsuz etkileyecektir olabildiğince uzak kalmaya çalışalım.

Hepinize her türlü stresten uzak sakin ve mutlu bir yaşam diliyorum.

En içten sevgilerimle

Haluk Gültekin

Yaşam ve İlişkiler Koçu

www.halukgultekin.com

instagram: m.halukgultekin